НБА

Далас и Дончиќ редат порази (ВИДЕО)

Далас не му даде поддршка на Дончиќ со ангажман на кошаркари кои ќе го направат конкурентен тимот, Словенецот не може сам, резултатите се очајни. 

Далас синоќа загуби на свој терен од Феникс со 109:108. Дончиќ беше најефикасен во својот тим со 25 поени, имаше и осум асистенции. Во составот на Феникс, Пол реализираше 34 поени, Букер 24.
 
Ова беше шести пораз на Далас по ред, а оваа сезона од одиграни 21 меч, дури 13 пати загубија, имаат осум победи со кои во моментов се на 13. место во западната конференција. 
 
 
Резултати:
 
Атланта - ЛА Лејкерс 99:107
Мајами - Шарлот 121:129
Чикаго - Њујорк 110:102
Кливленд - Минесота 100:98
Милвоки - Портланд 134:106
Њу Орлеанс - Сакраменто 109:118
Оклахома - Хјустон 106:136
Далас - Феникс 108:109
Сан Антонио - Мемфис 102:133

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе