НБА

Далас и Денвер со пораз го почнаа плеј-офот (ВИДЕО)

Далас без Лука Дончиќ во составот загуби од Јута со 99-93 на свој терен, Денвер и Никола Јокиќ беа поразени на гостувањето кај Голден стејт со 123-107. 

Неиграњето на Лука Дончиќ се покажа како ненадоместливо за Далас во првиот меч од плеј-офот против Јута. Гостинот си замина со победа и поведе со 1-0 во серијата.
 
Мичел беше најдобар на теренот со 32 поени, одличен меч имаше и Богдановиќ со 26 поени, најефикасен кај Далас беше Брансон со 24 поени.
 
 
Загуби и Денвер на стартот, тие беа поразени кај Голден стејт. Стеф Кари го немаше неговиот вообичаен учинок, но и покрај тоа домаќинот дојде до триумф од 123-107.
 
Пул со 30 поени беше најефикасен кај Голден стејт, Томпсон постигна 19, а Кари 16. Никола Јокиќ со 25 поени и 10 скокови беше најдобар кај Денвер, Бартон даде 24.
 
 
Резултати:
 
Далас - Јута 93:99 (0-1)
Мемфис - Минесота 117:130 (0-1)
Филаделфија - Торонто 131:111 (1-0)
Голден стејт - Денвер 123:107 (1-0)

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе