НБА

Далас го победи Денвер, Дончиќ ја доби битката со Јокиќ (ВИДЕО)

Далас со 116:103 победи на гостувањето кај Денвер, Јокиќ имаше подобар индивидуален учинок од Дониќ, но Словенецот се радува на важен триумф. 

Лука Дончиќ се радува на победа над Никола Јокиќ. Далас со одлична игра во втората и третата четвртина создаде недостижна предност, неколку пати водеше и со 20 поени разлика, па се што направи Денвер е да го намали конечниот резултат кој гласеше 116-103 за гостите.
 
Лука Дончиќ постигна 21 поен, имаше 12 асистенции и пет скокови, Никола Јокиќ реализираше 26 поени, имаше 11 асистенции и осум скока, тој беше најефикасен во составот на Денвер, а најефикасен кај Далас беше Порзингис со 25 поени.
 
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Детроит 100:95
Шарлот - Торонто 114:104
Вашингтон - Милвоки 119:125
Атланта - Сакраменто 121:106
Минесота - Портланд 121:125
Денвер - Далас 103:116
Феникс - Индијана 111:122

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе