НБА

Далас без Лука Дончиќ го победи Милвоки на негов терен (ВИДЕО)

Далас без повредениот Лука Дончиќ славеше многу вредна победа на гостувањето кај Милвоки со 120:116. 

Милвоки е најдобриот тим на истокот кој имаше само три порази до вчерашниот меч. Тие беа голем фаворит против Далас и поради отсуството на Лука Дончиќ, но натпреварот го немаше прогнозираниот тек.
 
Далас одигра одличен натпревар, водеше речиси во целиот тек и на крајот заслужено дојде до триумф од 120:116.
 
Во домашниот тим брилијантен беше Адетокумбо со 48 поени и 14 скокови, но не можеше сам. Во отсуство на Дончиќ, кај Далас се истакнаа Порзингис кој имаше 26 поени и 12 скокови и Кари со 26 поени.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Вашингтон 119:133
Торонто - Кливленд 133:113
Хјустон - Сан Антонио 109:107
Мемфис - Мајами 118:111
Милвоки - Далас 116:120
Оклахома - Чикаго 109:106
Феникс - Портланд 110:111

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе