НБА

Чикаго Булс има 4-0 на стартот од сезоната, првпат по 1996 година (ВИДЕО)

Навивачите на Чикаго Булс уживаат во најдобриот старт на сезоната на нивниот тим во послелдно време, биковите синоќа славеа во Торонто и имаат четири победи на четири меча. 

Чикаго креираше сериозен тим и тоа се гледа уште на стартот од сезоната, одиграа четири натпревари и се уште немаат пораз.
 
Последен пат вака стартувале во сезоната 1996-97 кога предводени од Мајкл Џордан ја освоија титулата.
Синоќа булси славеа на гостувањето кај Торонто со 111:108.
 
Најдобар беше Дероузен о 26 поени, Лавејн постигна 22, Вучевиќ 17, кај Торонто најдобар беше Ануноби со 22 поени.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Бостон 129:140
Индијана - Милвоки 109:119
Атланта - Детроит 122:104
Бруклин - Вашингтон 104:90
Мајами - Орландо 107:90
Торонто - Чикаго 108:111
Минесота - Њу Орлеанс 98:107
Денвер - Кливленд 87:99
ЛА Клиперс - Портланд 116:86

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе