НБА

Бруклин го победи Милвоки, Харден се повреди (ВИДЕО)

Бруклин со 115-107 го победи Милвоки во првиот меч од полуфиналната серија на истокот, но не беше се така добро за Нетс, се повреди Џејмс Харден, една од главните ѕвезди во тимот. 

Бруклин тргна со победа против Милвоки, но црна точка на вчерашниот меч беше повредата на Џејмс Харден. Тој уште во почетните минути почувствува болка во бутниот мускул по што мораше да го напушти теренот. Се уште не се знае за колку сериозна повреда станува збор и колку долго ќе отсуствува од теренот.
 
Мечот беше неизвесен во првото полувреме кое заврш со предност на Бруклин од 63-61. Домаќините се одлепија во третата четвртина која ја добија со 35-23 и до крајот го задржаа водството за победа од 115-107.
 
Дурент со 29 поени и 10 сокови беше најдобар во составот на Бруклин, Ирвинг постигна 25 поени. Адетокумбо имаше учинок од 34 поени и 11 скокови но не можеше сам.
 
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе