НБА

Бостон убедливо го победи Мајами и израмни на 2-2 (ВИДЕО)

Бостон не погреши и вторпат на свој терен, го совлада Мајами со 102-82 и израмни на 2-2 во финалната серија на истокот. 

Клучнен беше стартот на мечот, Бостон ја доби првата четвртина со 29-11, до полувремето ја зголеми предноста на 57-33 и тука веќе се знаеше победникот. Мајами беше рамноправен во вториот дел, но не можеше да ја анулира високата негатива, конечниот резултат беше 102-82.
 
Тејтум со 31 поен беше најдобар кај Бостон, во составот на Мајами, Оладипо постигна 23 поени.
 
Следниот меч меѓу овие две екипи е во Мајами.
 

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе