НБА

Бостон победи во Мајами и дојде на еден чекор до големото НБА финале (ВИДЕО)

Бостон со 93-80 го совлада Мајами на негов терен и поведе со 3-2 во финалната серија на истокот. 

Мајами ја загуби предноста на домашен терен откако синоќа беше поразен од Бостон пред своите навивачи. 
 
Натпреварот во првото полувреме беше изедначен, Мајами по 24 минути игра имаше водство од пет поени разлика 42-37. Но работите се променија во третиот период кој Бостон го доби со 32-16 и тука го реши натпреварот. Крајниот резултат беше 93-80 за нив.
 
Браун беше најефикасен со 25 поени, а најдобар беше Тејтум кој имаше 22 поени, 12 скокови и девет асистенции. Најдобар кај Мајами беше Адебајо со 18 поени и 10 скокови.
 
Следниот натпревар се игра во Бостон кој со победа може да се пласира во големото НБА финале.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе