НБА

Бостон направи брејк и израмни на 1-1 во серијата со Мајами (ВИДЕО)

Бостон со победа од 127-102 се враќа од второто гостување кај Мајами, Маркус Смарт се врати и се промени играта на Селтикс кои израмнија на 1-1 и сега тие ја имаат предноста од домашен терен. 

Мајами и Бостон одиграа поинаков меч од првиот, ноќеска доминираа гостите, дојдоа до убедлива победа и израмнија на 1-1.
 
Разлика од првиот меч беше Маркус Смарт, тој го пропушти тој дуел поради повреда, но за вториот дуел се врати и само еден скок му недостасуваше за трипл-дабл учинок.
 
Покрај деветте скока, Смарт постигна 24 поени и имаше 12 асистенции. Најефикасен кај Бостон беше Тејтум со 27 поени. За Мајами повторно Батлер беше најдобар, овојпат со 29 поени.
 
Сега серијата се сели во Бостон, Мајами ако сака пласман во големото финале, потребна им е и гостинска победа.
 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе