НБА

Бостон направи брејк и израмни на 1-1 во серијата со Мајами (ВИДЕО)

Бостон со победа од 127-102 се враќа од второто гостување кај Мајами, Маркус Смарт се врати и се промени играта на Селтикс кои израмнија на 1-1 и сега тие ја имаат предноста од домашен терен. 

Мајами и Бостон одиграа поинаков меч од првиот, ноќеска доминираа гостите, дојдоа до убедлива победа и израмнија на 1-1.
 
Разлика од првиот меч беше Маркус Смарт, тој го пропушти тој дуел поради повреда, но за вториот дуел се врати и само еден скок му недостасуваше за трипл-дабл учинок.
 
Покрај деветте скока, Смарт постигна 24 поени и имаше 12 асистенции. Најефикасен кај Бостон беше Тејтум со 27 поени. За Мајами повторно Батлер беше најдобар, овојпат со 29 поени.
 
Сега серијата се сели во Бостон, Мајами ако сака пласман во големото финале, потребна им е и гостинска победа.
 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе