Србинот на маса има нов договор

Богдановиќ калкулира по добрите партии на Мундобаскетот, малку му се 51 милион долари

Сакраменто му нуди нов договор на Богдан Богдановиќ и 51,4 милиони долари за четири години, но Србинот не брза и веројатно ќе почека до следното лето за да извлече уште некој додатен милион.

Богдан Богдановиќ ги користи одличните партии на Мундобаскетот за да си обезбеди што е можно побогат договор. Србија можеби разочара во Кина, но плејмејкерот беше повеќе од солиден, Светското првенство го заврши како прв стрелец, имаше просек од 22,9 поени по натпревар и беше избран во идеалната петорка.

Медиумите од САД сега пишуваат дека Сакраменто сака да го задржи Србинот и му нуди 51,4 милиони долари за четири години. Сепак, Богдан Богдановиќ калкулира и големи се шансите да почека до следното лето кога ќе стане ограничен слободен агент. Тогаш тој ќе може да добие повеќе пари од друг клуб, или од Сакраменто, со оглед на тоа дека „кралевите“ ќе имаат опција да ја изедначат било која понуда и да го задржат кошаркарот во своите редови.

„Би сакал да останам, сите знаат колку го сакам Сакраменто. Имаме одлична група на момци, во моментов сум среќен, Бев среќен и изминативе две години, но не сакам да избрзувам“ – вели Србинот.

„Можно е да потпишам нов договор веќе утре, или можеби за еден месец. Никој не знае, ќе видиме што ќе се случи...“ .

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе