Србинот во следната сезона ќе настапува во нов клуб

Богдановиќ: Антиќ ми помогна да ја одберам Атланта

Српскиот кошаркар, Богдан Богдановиќ кој во следната сезона ќе настапува за Атланта, вели дека тоа што Перо Антиќ играл таму му помогнало при изборот на новиот клуб. 

Богдановиќ од Сакраменто отиде во Атланта каде потпиша четиригодишен договор вреден 72 милиони долари.
 
Тој му беше соиграч на Перо Антиќ во Фенербахче, и вели дека тоа што Македонецот играл таму и што му раскажувал за Аталанта, влијаело врз неговата одлука да го облече дресот на Хоукс.
 
„Имам пријател кој настапуваше за Атланта, Перо Антиќ. Заедно игравме во Фенербахче, беше многу возбуден кога му кажав дека можам да играм за Хоукс, ми помогна во носењето на одлуката. Знам дека беше тажен кога си замина од Аталанта и дојде во Турција“, изјави Богдановиќ.
 
Богдановиќ беше блиску до потпис со Милвоки, се веруваше дека ќе му биде соиграч на Адетокумбо,  се предомисли и одлучи да потпише за Атланта.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе