НБА

Блокадата на Адебајо за која сите зборуваат, Меџик Џонсон вели дека е најдобриот дефанзивен потег кој го видел! (ВИДЕО)

Мајами со 117:114 го победи Бостон во првиот меч од финалето на истокот, а потегот кој предизвика многу реакции го направи Адебајо кој во последните секунди го блокираше Тејтум. 

Резултатот беше 116:114 за Мајами, се играа последните секунди од мечот, најдобриот кошаркар на Бостон, Тејтум се обиде со влез, сакаше силно да забие, но се појави Адебајо кој го спречи со неверојатна блокада.
 
Кога ќе се земе во предвид моќта на Тејтум и моментот кога беше направена блокадата и начинот, ова е еден од најимпресивните потези.
За легендарниот Меџик Џонсон ова беше најдобриот дефанзивен потег кој некогаш го видел во плејоф меч.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе