НБА

Блескава партија на Симонс, испиша клупска историја на Портланд (ВИДЕО)

Портланд со 116-111 победи на гостувањето кај Јута, а ѕвезда на вечерта беше Енферни Симонс кој сруши клупски рекорд. 

Симонс во првата четвртина постигна 23 поени, а на полувремето имаше 33 поени. Тоа е најмногу поени од еден кошаркар на Портланд постигнати во првите 24 минути.
 
На крајот Симонс средбата ја заврши со 45 поени и беше најдобар на теренот. Имаше одлична поддршка и од Грант кој реализираше 33 поени. Најдобар во составот на Јута беше Кларксон со 24 поени.
 
 
Резултати:

ЛА Клиперс - Сакраменто 96:123
Шарлот - Милвоки 96:105
Минесота - Оклахома 128:135
Торонто - Орландо 121:108
Голден стејт - Хјустон 120:101
Јута - Портланд 111:116

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе