Евробаскет 2022

Бесот од поразот од БиХ, Дончиќ го истури врз Германија, Србија рутински го совлада Израел

Лука Дончиќ одигра брилијантна партија против Германија за победа на Словенија од 88-80, Србија со 89-78 го совлада Израел. 

Дончиќ по поразот од Босна и Херцеговина беше лут, вознемирен, па овојпат ги презема работите во свои раце и донесе победа на Словенија.
 
Тој постигна 36 поени и имаше 10 скокови, Драгиќ овојпат доби поголема минутажа и реализираше 18 поени. Во составот на Германија, Шрудер беше најдобар со 19 поени.
 
Србија продолжи со перфектниот учинок, овојпат дојде до триумф над Израел од 89-78. Јокиќ со 29 поени и 11 скокови беше најдобар на теренот, Мициќ постигна 19, кај израел Мадар реализираше 20.
 
Во другите мечеви од денот постигнати се следниве резултати: Италија - Хрватска 81:76, Грузија - Бугарија 80:92, Финска - Чешка 98:88, Унгарија - Литванија 64:87. Грција - Украина 99:79, Црна Гора - Шпанија 65:82, БиХ - Франција 68:81, Естонија - Велика Британија 94:62, Холандија - Полска 69:75, Белгија - Турција 63:78.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе