НБА

Батлер се повреди, но Мајами победи во Бостон и поведе со 2-1 (ВИДЕО)

Мајами го врати брејкот, го победи Бостон на негов терен со 109-103 и поведе со 2-1 во финалната серија на истокот, поради повреда на коленото Џими Батлер одигра само 19 минути. 

Главната ѕвезда на Мајами, Батлер предвреме го заврши натпреварот против Бостон и со нетрпение се чека да се види дали станува збор за сериозна повреда или ќе се врати за следните натпревари.
 
Но неговите соиграчи иако половина меч играа без него, успеаа да го победат Бостон на негов терен со 109-103. Водеа во целиот тек од мечот, домаќините успеваа да се доближат, но не и да го свртат резултатот.
 
Најдобар во составот на Мајами беше Адебајо кој постигна 31 поен, имаше и десет скокови. Најдобар на мечот беше Браун од Бостон со 40 поени, Тејтум беше тивок, постигна за него скромни 10 поени.
 
Сега е 2-1 за Мајами, и следниот меч меѓу овие два тима се игра во Бостон.
 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе