НБА

Батлер го предводеше Мајами до победа над Бостон во првиот меч од финалето на истокот (ВИДЕО)

Мајами поведе со 1-0 во финалната серија на истокот откако го совлада Бостон со 118-107, брлијантен меч имаше Батлер кој постигна 41 поен. 

Бостон одлично го почна натпреварот, на полувремето имаше предност од 62-54, но работите се променија во третиот период. Во таа четвртина Мајами направи серија од неверојатни 22-2, го сврте мечот и веќе не го пушти водството. На крајот славеше со 118-107.
 
Батлер со 41 поен и девет скокови беше предводникот на Мајами во оваа победа, во составот на Бостон, Тејтум постигна 29 поени.
 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе