Мундобаскет 2019

Австралија е последниот полуфиналист на Светското првенство

Австралија со 82:70 ја победи Чешка и се пласираше меѓу четирите најдобри на Светското кошаркарско првенство во Кина.

Австралија не дозволи уште едно изненадување на Мундобаскетот, ја оправда улогата на фаворит и ја совлада Чешка за пласман во полуфиналето.
 
Чесите покажаа заби, се бореа достојно, речиси до самиот финиш од мечот беа во игра, но Австралија сепак е поквалитетна и заслужено победи.
 
Пети Милс со 24 поени беше предводник во победата на Австралија, во составот на Чешка Патрик Ауда реализираше 21 поен.
 
Во полуфиналето Австралија ќе игра против селекцијата на Шпанија, во другото полуфинале се среќаваат Аргентина и Франција.
 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе