Мундобаскет 2019

Австралија е последниот полуфиналист на Светското првенство

Австралија со 82:70 ја победи Чешка и се пласираше меѓу четирите најдобри на Светското кошаркарско првенство во Кина.

Австралија не дозволи уште едно изненадување на Мундобаскетот, ја оправда улогата на фаворит и ја совлада Чешка за пласман во полуфиналето.
 
Чесите покажаа заби, се бореа достојно, речиси до самиот финиш од мечот беа во игра, но Австралија сепак е поквалитетна и заслужено победи.
 
Пети Милс со 24 поени беше предводник во победата на Австралија, во составот на Чешка Патрик Ауда реализираше 21 поен.
 
Во полуфиналето Австралија ќе игра против селекцијата на Шпанија, во другото полуфинале се среќаваат Аргентина и Франција.
 

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе