АНТИЌ ГИ ОДИГРА ПРВИТЕ МИНУТИ ПО ВРАЌАЊЕТО ВО ЗВЕЗДА

Антиќ: Имам бејзбол палка во соблекувалната, мораат да ме слушаат младите

Перо Антиќ ги одигра првите минути за Црвена звезда по неговото враќање во белградскиот клуб, импресиите кај навивачите но и кај македонскиот кошаркар се големи.

Во натпревар од Аба Лигата, Црвена звезда со 90:80 го победи тимот на Мега Бемакс. Антиќ одигра десет минути за кои постигна десет поени.
 
„Пресреќен сум што се вратив. По четири месеци ова ми е прв официјален натпревар. Се уште физички не се чувствувам како што треба. Тренерот постепено ме воведува во програмата. Среќен сум поради тимот, но и навивачите. Заслужена победа, одиме понатаму“ - вели Антиќ.
 
По десет години Антиќ повторно е играч на Црвена звезда.
 
„Исто како што беше во 2005. Чекав десет години да ги слушнам фановите. Инаку се е исто. Пионир е ист, соблекувалните се исти. Се враќаат спомените. Навивачите едноставно ги сакам, ова треба да се доживее, им благодарам“.
 
Запрашан дали го почитуваат младите кошаркари, Антиќ одговори:
 
„Имам бејзбол палка во соблекувалната, па мораат“.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе