Македонскиот кошаркар продолжува со одличните игри во САД

Андреј Јакимовски со личен рекорд до МВП на мечот (ВИДЕО)

Македонскиот кошаркар Андреј Јакимовски продолжува со одличните партии во дресот на Вашингтон стејт во НЦАА лигата, тој игра се подобро, а на последниот меч ја доби и наградата МВП. 

Вашингтон загуби со 75:60, но Јакимовски блескаше, постигна 19 поени од кои дури пет тројки што е негово најдобро остварување досега. Имаше и три скока и една блокада. Неговиот тим мечот го загуби во финишот кога противникот направи серија од 17-2. 
 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе