МЗТ СКОПЈЕ

Андреј Цветковски е ново засилување на МЗТ Скопје

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Андреј Цветковски потпиша две годишен договор со МЗТ Скопје.

Македонскиот шампион, МЗТ Скопје продолжува да се засилува, последна аквизиција е талентираниот бек Андреј Цветковски.
 
19-годишниот кошаркар од почетокот на подготовките е во МЗТ и тренира со останатите кошаркари. Македонскиот шампион оваа година ќе има поголем број натпревари бидејќи ќе игра и во Еврокупот па неопходен е широк ростер.
 
Цветковски минатата сезона беше дел од тимот на Работнички, но ова за него претставува враќање во МЗТ Скопје каде што настапуваше во младинските категории на тимот.
 
Тој е деветтиот кошаркар кој беше ангажиран летово. Претходно, договорни обврски со МЗТ Скопје потпишаа Американците Џош Скот, Џеремаја Мејси и Ксавиер Темс, Холанѓанецот Шарлон Клоф, Србите Ѓорѓе Дреновац и Урош Лучиќ, Хрватот Јуре Лалиќ како и членот на најдобрата македонска селекција, Марко Симоновски. Под договор се уште и неговиот колеги од националниот тим, Љубомир Младеновски и Адем Мекиќ.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе