НБА

Адетокумбо со моќен трипл-дабл го предводеше Милвоки до победа над Портланд (ВИДЕО)

Јанис Адетокумбо имаше уште една фантастична партија со која му донесе победа на Милвоки над Портланд ос 137:126. 

Адетокумбо забележа моќен трипл-дабл, во ниту една од трите категории немаше учинок под 15. Постигна 24 поени, имаше 19 скокови и 15 асистенции.
 
Најефикасен на мечот беше Мекалум од Портланд со 37 поени, а Кармело Ентони кој се врати во НБА и го одигра вториот меч оваа сезона реализираше 18 поени.
 
 
Ноќеска се одигра само уште еден меч во кој Њу Орлеанс славеше на гостувањето кај Феникс со 124:121.
 
Инграм со 28 поени беше најефикасен во победничкиот тим, Редик реализираше 26. Кај Феникс, Оубре постигна 25.
 
Резултати:
 
Милвоки - Портланд 137:129
Феникс - Њу Орлеанс 121:124

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе