НБА

Адетокумбо не може сам, Феникс поведе со 2-0 (ВИДЕО)

Феникс со 118-108 го победи Милвоки во вториот натпревар од големото НБА финале, Јанис Адетокумбо беше убедливо најдобар на теренот, но не спречи нов пораз. 

Феникс максимално ја искористи предноста на домашен терен и ги доби првите два меча со Милвоки поведувајќи со 2-0 во финалната серија.
 
Синоќа клучна беше втората четвртина која сонцата ја добија со 30-16, создадоа предност ккоја ја одржаа до крај за победа од 118-108.
 
Јанис Адетокумбо со 42 поени и 12 скокови, но тоа не му помогна на Милвоки да го избегне поразот. Во составот на Феникс најдобар беше Букер со 31 поен, Бриџис постигна 27, Крис Пол 23.
 

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе