НБА

Адетокумбо го доби дуелот со Дурент, Милвоки го победи Бруклин (ВИДЕО)

Милвоки со 117-114 го победи Бруклин, а во центарот на вниманието беа Јанис Адетокумбо и Кевин Дурент кои имаа фантастични партии. 

Главната ѕвезда на Миловки, Адетокумбо постигна 49 поени, имаше и осум скокови, тој беше убедливо најдобар во својот тим, Мидлтеон постигна 26 поени, имаше и 11 скокови.
 
Одличен беше и Кевин Дурент кој реализираше 42 поени, имаше и десет скокови, но неговиот учинок не беше доволен за Бруклин да избегне пораз, Ирвинг постигна 20 поени.
 
 
Резултати:
 
Милвоки - Бруклин 117:114
Далас - Портланд 119:129
Шарлот - Мајами 111:121
Далас - Сакраменто 99:111
Хјустон - Њујорк 97:122
Оклахома - Феникс 120:123
Сан Антонио - Филаделфија 111:113
ЛА Лејкерс - Торонто 114:121

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе