НБА

59 поени на Харден во неверојатно ефикасен меч меѓу Вашингтон и Хјустон (ВИДЕО)

Џејмс Харден го предводеше Хјустон до победа на гостувањето кај Вашингтон со 159:158, натпревар со вкупно 317 поени, без ниту едно продолжение. 

Вашингтон и Хјустон одиграа неверојатно ефикасен меч, двете екипи постигнаа заедно 317 поени без продолженија.
 
Џејмс Харден со 59 поени беше ѕвездата на вечерта, нов трипл-дабл запиша Вестбрук откако натпреварот го заврши со 17 поени 10 скока и 12 асистенции. Бредли Бил беше моторот на Вашингтон со 46 поени кои не беа доволни да се избегне пораз.
 
 
 
 
Резултати:
 
Кливленд - Чикаго 117:111
Орландо - Њујорк 95:93
Филаделфија - Минесота 117:95
Бостон - Милвоки 116:105
Бруклин - Индијана 108:118
Торонто - Детроит 125:113
Оклахома - Портланд 99:102
Вашингтон - Хјустон 158:159
Сакраменто - Шарлот 111:118
Јута - ЛА Клиперс 110:96
Голден стејт - Феникс 110:121

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе