Кошарка

„Езерџиите" и без својата прва ѕвезда Леброн Џејмс беа пресилни за Голден Стејт и славеа на гостувањето во Сан Франциско со убедливи 86-116.

28 Февруари 2020 - 10:40

Фенерџијата во АБА 2 лигата, Динамик го победи МЗТ во Скопје до 84:82 и му го нанесе осмиот пораз на македонскиот претставник во регионалното натпреварување. 

27 Февруари 2020 - 22:59

Далас Маверикс со 109:103 победи на гостувањето кај Сан Антонио, а Лука Дончиќ имаше уште една одлична партија која ја зачини со трипл-дабл. 

27 Февруари 2020 - 09:25

Шекил О'Нил беше еден од пријателите на Коби Брајант кои одржаа говор на комеморацијата во Стејплс центар, поранешниот центар на ЛА Лејкерс добро ги насмеа сите во салата со една урнебесна анегдота.

25 Февруари 2020 - 12:49

Мајкл Џордан имаше говор полн со емоции на комеморацијата на Коби и Џиџи, раскажа како легендата на ЛА Лејкерс му досадувал, му се јавувал и пишувал дури и во раните утрински часови и барал совети, но не му замерувал бидејќи имал огромна пасија кон кошарката и огромна желба да стане најдобар.

24 Февруари 2020 - 22:53

Вдовицата на Коби Брајант денеска поднесе тужба против сопственикот на хеликоптерот што минатиот месец се урна и во кој загинаа поранешната ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс и нивната 13-годишна ќерка.

24 Февруари 2020 - 20:08

Лос Анџелес Лејкерс со 114:112 славеше против Бостон во дуелот на најтрофејните екипи во НБА, Зион Вилјамсон му донесе уште една победа на Њу Ореланс овој пат над Голден стејт со 115:101. 

24 Февруари 2020 - 10:03

Македонската кошаркарска репрезентација го загуби и вториот меч во квалификациите за ЕП 2021, очекувано бевме поразени од селекцијата на Русија со 77:67, но му пруживме силен отпор на домаќинот. 

23 Февруари 2020 - 17:57

Далас со 122:106 победи на гостувањето кај Орландо, најдобар на теренот беше Лука Дончиќ, одлична партија имаше и Никола Јокиќ но Денвер загуби на гостувањето кај Оклахома со 113:101.

22 Февруари 2020 - 10:04

Тре Јанг ја одигра најдобрата партија досега, постигна 50 поени во победата на Атланта над Мајами од 129:124. 

21 Февруари 2020 - 09:37

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров е разочаран од поразот против Естонија, но верува дека во Талин можеме да победиме со поубедлива разлика. 

20 Февруари 2020 - 22:49

Македонската кошаркарска репрезентација загуби од Естонија со 81:72 на првиот меч од квалификациите за ЕП кој се играше во Скопје, во втората четвртина постигнавме само пет поени. 

20 Февруари 2020 - 22:07

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров вели дека селекцијата е погодена од вироза, но се надева дека се ќе биде во ред до утрешниот меч со Естонија. 

19 Февруари 2020 - 12:40

Тимот на Леброн Џејмс со 157:155 го совлада тимот на Јанис Адетокумбо во ол-стар натпревар со променети правила од претходните изданија кои конечно донесоа борбена кошарка. 

17 Февруари 2020 - 11:30

Бади Хилд е број 1 во шутирање тројки, кошаркарот на Сакраменто со последниот обид го остави Девин Букер без трофеј и го победи кошаркарот на Феникс со 27-26.

16 Февруари 2020 - 12:24

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе