Фудбал

Дуелот меѓу освојувачите на трофеи во Шпанија оваа сезона заврши без голови, Барди го одигра целиот меч за Леванте кој со 4-2 славеше на гостувањето кај Рајо Ваљекано, Столе Димитриевски беше на клупата. 

20 Мај 2022 - 23:05

Рома со убедливи 3-0 победи на гостувањето кај Торино и го завери пласманот во Лига Европа, Абрахам стана Англичанецот кој дал најмногу голови во една сезона од Серија А. 

20 Мај 2022 - 22:49

Македонија Ѓорче Петров дојде до својот втор трофеј од Купот на Македонија откако по подобро изведување на пенали го победи Силекс во финалето, мечот во 120 минути игра немаше голови. 

20 Мај 2022 - 21:15

Енис Барди кој би требало да го напушти Леванте наскоро, би можел да заигра за Лион кој пројавува интерес за македонскиот репрезентативец. 

20 Мај 2022 - 16:07

Килијан Мбапе се очекува во недела да соопшти каде ќе игра следната сезона, во таборот на Реал Мадрид полека почнуваат да стравуваат дека Французинот ќе продолжи со ПСЖ.

20 Мај 2022 - 13:36

Марко Розе веќе не е тренер на Борусија Дортмунд, клубот реши да се раздели со стратегот и неговите асистенти. 

20 Мај 2022 - 13:12

Како што пренесува Тајмс, Пол Погба му кажал ДА на Манчестер Сити но во последен момент се предомислил, Французинот се плашел од гневот на навивачите на Манчестер јунајтед и сметал дека тешко ќе може да живее во градот.

20 Мај 2022 - 11:38

Медиумите од Италија пренесуваат дека Интер решил да го жртвува Алесандро Бастон, Тотнем и Манчестер Сити ги подготвуваат милионите за дефанзивецот.

20 Мај 2022 - 10:57

Челси и Лестер одиграа 1-1, домаќините доминираа во текот на целиот меч па не може да бидат задоволни со ремито, со ист резултат заврши и дуелот меѓу Астон Вила и Барнли. 

19 Мај 2022 - 23:02

На коло пред крајот од Премиерлигата, Евертон успеа да се спаси, денеска губеше со 2-0 по првото полувреме од Кристал Палас но успеа да го сврти мечот и да победи со 3-2. 

19 Мај 2022 - 22:49

ФИФА ги одреди судиите за Светското првенство во Катар, а за првпат на еден машки Мундијал ќе судат и дами, делегирани се шест судијки од кои три се главни. 

19 Мај 2022 - 20:10

Медиумите од Италија пренесуваат дека Манчестер јунајтед се приклучува во трката за Рафаел Леао, Милан нема лесно да се откаже од Португалецот и бара најмалку 100 милиони евра.

19 Мај 2022 - 16:26

Тренерот на Силекс, Горазд Михајлов вели дека Силекс ја исполнил целта за оваа сезона, експресно се врати во Прва лига, а сега кога веќе им се укажа шанса за трофеј, ќе го нападнат Купот на Македонија кој го освоија минатата сезона. 

19 Мај 2022 - 14:31

Тренерот на Македонија Ѓорче Петров, Муарем Бајрами верува во својот тим, смета дека имаат квалитет да го добијат финалето со Силекс и да го кренат трофејот од Купот на Македонија. 

19 Мај 2022 - 14:10

Пјер Емерик Обамејанг стави крај на репрезентативната кариера, по 13 години реши дека е доста, нема веќе да игра за селекцијата на Габон, ќе остане само во клупскиот фудбал.

19 Мај 2022 - 11:59

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе