Фудбал

Башакшехир го победи Спортинг Лисабон со 4-1 и се пласираше во осминафиналето од Лига Европа, мечот беше решен по продолжение.

27 Февруари 2020 - 21:52

Првиот натпревар на Европското фудбалско првенство ќе се одигра во Рим како што беше и планирано, УЕФА нема да ја смени локацијата и покрај тоа што Италија е главното жариште на коронавирусот во Европа. 

27 Февруари 2020 - 21:26

Коронавирусот направи мал хаос во фудбалскиот клуб Џенова, дефанзивецот Едоардо Голданига тренира сам бидејќи неговото семејство живее во Кодоњо, епицентарот на заразата во Италија.

27 Февруари 2020 - 17:20

Медиумите од Италија пренесуваат за прв случај на коронавирус во Калчото, се работи за фудбалер на третолигашот Пјанезе, кој минатиот викенд имал настинка и температура и не настапил во знак на претпазливост.

27 Февруари 2020 - 15:23

„Црвените" денеска ги објавиja финансиските резултати за сезоната 2018/19, Ливерпул забележал рекордни приходи од 533 милиони фунти како и профит пред оданочување од 42 милиони фунти, а били инвестирани 223 милиони во фудбалери.

27 Февруари 2020 - 13:40

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари беше бесен како рис по поразот од 1-0 на гостувањето кај Лион, вели дека не знае зошто не можат да го разберат неговиот концепт односно дека топката треба брзо да движи.

27 Февруари 2020 - 12:06

Медиумите од Англија пишуваат дека срамниот пораз од Баерн на Стемфорд Бриџ во Лигата на шампионите ја прелил чашата, Френк Лампард ќе прави чистка и на продажба ќе бидат ставени осум играчи помеѓу кои и најскапиот голман во историјата, Кепа Аризабалага.

27 Февруари 2020 - 11:35

Ливерпул е во напредни преговори со Тимо Вернер и наскоро треба да ја активира откупната клаузула во неговиот договор со Лајпциг. 

27 Февруари 2020 - 11:25

Фудбалерите на Тигрес се пласираа во четвртфиналето од КОНКАКАФ Лигата на шампионите благодарение на гол на нивниот голман во 94. минута!

27 Февруари 2020 - 10:11

Кристијано Роналдо е прв изведувач на слободни удари во Јувентус, ЦР7 има предност пред Миралем Пјаниќ и Пауло Дибала и покрај тоа што има очајна статистика а црната серија продолжи и вечерва против Лион.

26 Февруари 2020 - 23:27

Манчестер Сити со 2-1 го победи Реал Мадрид на негов терен, кралевите останаа и без Рамос кој доби црвен картон, Лион со 1-0 ја доби првата битка против Јувентус. 

26 Февруари 2020 - 22:56

Светската рок ѕвезда, Џон Бон Џови раскажа неверојатна приказна, во понеделникот вечерва седел со играчите на Баерн Минхен во бар и тврди дека тие пиеле виски и пиво.

26 Февруари 2020 - 20:57

Фудбалерите на Лудогорец со заштитни маски пристигнаа во Милано каде утре го играат натпреварот против Интер од Лига Европа. 

26 Февруари 2020 - 19:47

Роберт Левандовски четири недели ќе биде надвор од фудбалските терени поради повреда на коленото. 

26 Февруари 2020 - 19:22

Поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер објасни како „топчиите" останале без талентираниот Серж Гнабри, вели дека Баерн Минхен им го украл перспективниот напаѓач.

26 Февруари 2020 - 17:36

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе