Лига Европа

Зошто повеќето во Англија ќе навиваат за Арсенал, а не за Челси во финалето од ЛЕ?

Англичаните имаат година од соништата во европските натпреварувања, и двете финалиња се составени од нивни тимови, нешто што не се случило никогаш претходно.

Во недела во Англија се игра последното коло од Премиерлигата, познато е кои четири екипи обезбедија пласман во Лигата на шампионите преку лигата, Манчестер Сити, Ливерпул, Челси и Тотнем. 
 
Треба да се случи чудо за Арсенал да го симне Тотнем од четвртото место. Тотнем да загуби на свој терен од Евертон, Арсенал да го победи Барнли со што ќе се изедначи бодовно со соседот, но треба и за осум голови да ја подобри гол разликата во однос на Тотнем. Тоа е тешко за верување.
 
Под претпоставка дека нема да се случи такво чудо, Англија идната сезона во Лигата на шампионите може да има пет екипи само ако Арсенал ја освои Лига Европа.
 
Според правилата на УЕФА, освојувачот на Лига Европа идната сезона ќе игра во Лигата на шампионите, но ако е веќе пласиран преку домашната лига, не го отстапува местото на следниот во лигата.
 
Тоа значи дека ако Челси ја освои Лига Европа, нема ништо да се промени, Англија наредната сезона ќе има четири екипи во Лигата на шампионите, но ако Арсенал победи, тој ќе игра во елитата иако ќе заврши на петтото место во Премиерлигата.
 
Англичаните ако сакаат наредната сезона да бидат претставувани од пет екипи во Лигата на шампионите ќе треба да навиваат за Арсенал, а не за Челси во финалето од Лига Европа.

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе