Прв повлечен потег по елиминацијата од ЛШ

Зидан побарал Одегард да се врати, Норвежанецот ќе добие права шанса пет ипол години по трансферот во Мадрид

Пет ипол години по преселбата на „Сантијаго Бернабеу", Мартин Одегард ќе добие права шанса од Реал, Зинедин Зидан смета дека Норвежанецот е подготвен за предизвикот и побарал да се врати во Мадрид.

„Кралевите“ го повлекоа првиот потег по елиминацијата од Лигата на шампиони, во Мадрид се враќа Мартин Одегард.

Како 16-годишно чудо од дете, Норвежанецот се пресели на „Сантијаго Бернабеу“ во 2015, но никогаш не доби права шанса. Во белиот дрес има само половина час во Ла Лига, и еден натпревар во Копа дел Реј, за потоа да биде испратен на позајмица во Херенвен, Витезе и Реал Сосиедад.

На „Аноета“ тој прикажа солидни партии изминатава сезона, на Зинедин Зидан му се допаднало она што го видел, смета дека офанзивниот фудбалер е подготвен за предизвикот и побарал од раководството на Реал Мадрид да го врати Мартин Одегард.

Па двата клуба сега ги пеглаат последните детали со оглед на тоа дека Реал Сосиедад имаше опција да го задржи Мартин Одегард на позајмица уште една сезона.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе