Откако му донесе важна победа против Билбао

Зидан е полн со пофалби за Бензема, смета дека тој е најдобриот напаѓач кој Франција го имала

Зинедин Зидан е полн со пофалби за својот сонародник, Карим Бензема кој постигна два гола во победата над Атлетик Билбао од 3-1. 

И покрај тоа што од 13. минута играше со играч повеќе, Реал Мадрид тешко дојде до трите бодови против Атлетик Билбао иако резултатот сугерира поинаку.
 
При водство од 2-1, Атлетик Билбаво во 92. минута пропушти неверојатна шанса за израмнување, а во следниот напад Бензема ја завери победата.
 
По мечот Зидан беше запрашан дали Бензема е најдобриот напаѓач на сите времиња, а тој одговори: „За мене да, според она што го покажува, она што го прави...“.
 
„Има повеќе од 500 натпревари, сите тие голови, рекорди... Тоа што го прави зборува за него. За мене тој е најдобриот, многу е јасно“.
 
Бензема нема играно за Франција од 2015 година по инцидентот со Валбуена кога беше избркан од репрезентацијата.
 
За мене тој е покомплетен играч сега, не е чиста деветка, не размислува само за постигнување на голови и тоа ми се допаѓа кај него“.
 
„Сака да комбинира со своите соиграчи, да креира шанси за нив, но исто така сака и да дава голови и го прави тоа кога му е потребно на тимот како што беше случај овој пат. Тоа е Карим“.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе