Не беше доволно добар за португалските клубови, но...

Жозе Фонте, фудбалерот кој по трнлив пат со голема упорност ги достигна најголемите фудбалски височини

Португалскиот фудбалер, Жозе Фонте има исклкучително интересна кариера, играчот кој беше потценуван на крајот дојде до неверојатни успеси.

Жозе Фонте релативно постар му се промовираше на фудбалскиот свет бидејќи рано во кариерата многу од португалските фудбалски клубови го одбиваа.

Почна во вториот тим на Споротинг Лисабон, па се пресели во Фелгуеираш, одигра една сезона во Виторија Сетубал од каде се пресели во Бенфика но за нив немаше ниту еден настап, го дадоа на позајамица во Пакош Фереира, па во Естреља Амадора.

Откако во сите тие португалски клубови не беше сериозно третиран, реши среќата да си ја побара во Англија, потпиша за Кристал Палас во 2007 година кога тимот настапуваше во Чемпионшип. Таму помина три години, со нив се пласираше во Премиерлигата, но тогаш премина во Саутемптон.

Деби во Премиерлигата имаше на дури 28 години. Во Саутемптон се промовираше на големата фудбалска сцена, таму остана седум години и стекна важна репутација. Доби повик и од португалската репрезентација со која го освои Европското првенство.

Во 2018 година се пресели во Лил, денес им е капитен, а синоќа на 37 години го крена шампионскиот пехар во Франција, направи сензационален успех со овој тим станувајки шампион пред богатиот ПСЖ.

Фонте ќе биде дел од португалската репрезентација и на престојното Европско првенство.

Жозе Фонте е доказ дека никогаш не треба да се откажувате од своите соништа, тој одеше по трнлив пат, дури на 28 години заигра во една од најдобрите лиги, а потоа достигна огромни фудбалски височини.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе