Серија А

Жестоко беше на дерби натпреварите во Италија, тројца од четворица тренери добија црвени картонив

Синоќа во Италија се одиграа два дерби меча, и двата завршија без победник, но интересно, дури тројца тренери заработија црвени картони.

Прво се играше мечот меѓу Рома и Наполи кој заврши без голови, 0-0.

Мурињо во 82. минута доби втор жолт картон, автоматски црвен и беше пратен на трибини.

Во судиското продолжение црвен доби и Лучијано Спалети.

Потоа следуваше Дербито на Италија меѓу Интер и Јувентус кое заврши 1-1.

Инзаги приговараше за досудениот пенал на Јувентус, па доби црвен картон од судијата.

Без црвен од тренерите единствено остана Масимо Алегри.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе