Лига Европа

Жестоки тепачки во Севиља меѓу навивачите на Ренџерс и Ајнтрахт (ВИДЕО)

Пред почетокот на финалето од Лига Европа меѓу Глазгов Ренџерс и Ајнтрахт Франкфурт, навивачи од двете екипи се загреваа со тепачки низ улиците на Севиља. 

Шпанската полиција имаше еден куп работа во текот на денешниот ден, огромен број на навивачи од Шкотска и Германија допатуваа во Севиља, а дел од нив се пресметаа и физички низ улиците на градот.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе