Лига Европа

Ждрепка за осминафинале во Лига Европа, фаворитите поминаа добро

Без многу возбудувања на денешната ждрепка за осминафинале во најмасовното европско натпреварување, фаворитите се избегнаа, најинтересно ќе биде на дуелот помеѓу Севиља и Рома.

Попладнево во канцелариите на УЕФА во Нион беа извлечени паровите за осминафиналето во Лига Европа.

Ждрепката беше прилично поволна за фаворитите кои се избегнаа и поминаа добро. Манчестер јунајтед ќе се сретне со ЛАСК, Интер ќе игра со Хетафе а најинтересно ќе биде на пресметката помеѓу Севиља и Рома.

Првите мечеви се на програмата на 12. март, а реваншите се играат една недела подоцна.

Осминафинале Лига Европа:

Башакшехир - Копенхаген
Олимпијакос - Вулверхемптон
Ренџерс - Баер Леверкузен
Волфзбург - Шахтар
Интер - Хетафе
Севиља - Рома
Франкфурт/Салцбург - Базел
ЛАСК - Манчестер јунајтед

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе