Баерн Минхен

Заврши неверојатната гол серија на Роберт Левандовски

Баерн Минхен синоќа славеше лесна победа на гостувањето кај Гројтер Фурт од 3-1, но Роберт Левандовски по долго време не постигна гол.

Роберт Левандовски имаше неверојатна серија, постигнуваше барем по еден гол на 19 натпревари по ред.

Но, синоќа на таа серија и дојде крајот, Левандовски не успеа да ја затресе мрежата на противникот.

Головите за Баерн ги постигнаа Милер и Кимих, а еден погодок беше автогол.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе