Њукасл

Заврши ерата на Мајк Ешли, Њукасл ги доби најбогатите газди во светот на фудбалот

Купопродажбата на Њукасл и официјално се реализираше, конзорциумот од Саудиска Арабија и официјално го купи клубот, наскоро ќе следат големи промени. 

Конзорциумот од Саудиска Арабија конечно ја реализираше голмата зделка вредна околу 300 милиони фунти.
 
Инвестициската групација предводена од Јавниот фонд за инвестиции во Саудиска Арабија го фрли во историја контроверзниот Мајк Ешли кој досега го водеше клубот.
 
Њукасл и официјално потврди дека има нов сопственик, а во наредниот период се очекуваат крупни промени во овој клуб.
 
Новиот сопственик на Њукасл се проценува дека вреди 320 милијарди фунти, како за споредба газдите на Манчестер Сити тежат 23,2 милијарди фунти, а тие досега важеа за најбогати во светот на фудбалот.
 
Се очекува промените да почнат од тренерската позиција, на местото од Стив Брус ќе дојде Антонио Конте, барем такви се шпекулациите на англиските медиуми.

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе