Конечно пристигна нов напаѓач

Засилување број шест за Мурињо, Тотнем го ангажираше Винисиус

Жозе Мурињо доби нов напаѓач и замена за Хари Кејн, во Северен Лондон пристигна Карлос Винисиус од Бенфика.

Карлос Винисиус е засилувањето број шест за Тотнем ова лето. Жозе Мурињо со месеци бараше ангажман на нов напаѓач и замена за Хари Кејн, „спарси“ се поврзуваа со неколку имиња а на крајот изборот падна на 25 годишниот Бразилец од Бенфика.

Тој пристигнува на позајмица за која ќе бидат платени околу 2.7 милиони фунти (3 милиони евра) а Тотнем ќе има опција во целост да го купи играчот за 40 милиони фунти (45 милиони евра) по крајот на сезоната.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе