Брзо најде нов клуб по заминувањето од Левски

Зајков се сели во Украина, потпиша за Ворскла

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Ѓоко Зајков е нов фудбалер на Ворскла Полтава од Украина откако претходно го раскина договорот со Левски. 

Ѓоко Зајков не се изнаигра во Левски, од таму замина по само шестмесечен престој, но брзо најде нов клуб.
 
Тој стави потпис на договор со Ворскла Полтава за која веќе имаат играно двајца Македонци, Филип Деспотовски кој таму беше од 2008 до 2010 и Адис Јаховиќ кој играше во сезоната 2013/14.
 
Зајков стави потпис на две ипол годишен договор и веќе оддржа тренинг со новиот тим.
 
„Ќе бидам среќен ако помогнам во остварувањето на целите на Ворскла, со моето искуство и квалитет ќе се обидам да помогнам во остварувањето на тие највисоки цели“, рече Зајков.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе