Ла Лига

За крај на сезоната во Примера, Меси се отпиша со два погодока за 100 секунди, Де Бласис постигна голазо (ВИДЕО)

Еибар и Барселона ги поделија бодовите во послендиот натпревар оваа сезона во Примера, Лео Меси се отпиша со два гола за 100 секунди а Де Бласис постигна погодок кој сигурно ќе биде кандидат за најубав оваа сезона.

Со мечот помеѓу Еибар и Барселона на Ипуруа се спушти завесата во Примера. Натпреварот немаше никакво резултатско значење, но актерите не потфрлија.

Првите 45 минути беа прилично возбудливи, Кукуреља, кој е на позајмица од Барса во Еибар, го совлада Силесен за 1-0 во 20. минута од мечот.

Потоа следуваа 100 секунди во кој Лео Меси два пати ја начна мрежата на домаќините. Најпрво во 31. минута доби топка од Видал за 1-1, за веќе во 32. минута да излезе сам пред противничкиот голман и ја префрли топката преку него за 1-2.

Најубавиот момент на мечот се случи во финишот од првиот дел кога Де Ласис од далечина мајсторски затафи полуволеј и го лобуваше истрчаниот Силесен за 2-2.

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?