Распоредот на Ливерпул и Манчестер Сити

Возбудувања до самиот финиш, натпреварите на Ливерпул и Манчестер Сити до крајот на сезоната

Сезоната во Премиерлигата е во самиот финиш, Ливерпул и Манчестер Сити водат голема битна за титулата.

Ливерпул премногу долго чека за титула во Премиерлигата, трофејниот англиски клуб оваа сезона е блиску до тоа, но се прашува и Манчестер Сити кој го брани тронот.

Ливерпул синоќа го доби големото дерби со Челси и сега има два бода повеќе од Манчестер Сити, но тимот на Пеп Гвардиола има еден натпревар помалку. За Црвените да останат на првото место потребен е и кикс на Граѓаните, тие ги имаат работите во свои раце, но имаат и некои тешки мечеви до крајот.

Еве уште кои натпревари им останаа на кандидатите за трофејот во Премиерлигата:

Ливерпул:

Кардиф - Ливерпул

Ливерпул - Хадерсфилд

Њукасл - Ливерпул

Ливерпул - Волвс

 

Манчестер Сити:

Манчестер Сити - Тотнем

Манчестер јунајтед - Манчестер Сити

Барнли - Манчестер Сити

Манчестер Сити - Лестер

Брајтон - Манчестер Сити

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе