Лига на шампиони

Возбудлив меч во Истанбул со седум погодоци, РБ Лајпциг во 92. минута ги однесе трите бода (ВИДЕО)

РБ Лајпциг успеа да слави на гостувањето кај Башакшехир со 3-4, Кавечи со хет-трик ги врати домаќините во живот, но Сорлот во 92. минута се погрижи гостите да си заминат со цел плен.

РБ Лајпциг стигна до три важни бода во битката за една од првите две позиции на табелата, вечерва „биковите“ во последните мигови стигнаа до триумф на гостувањето кај Башакшехир.

Избраниците на Нагелсман одлично го започнаа натпреварот, креираа неколку шанси за Пулсен со многу среќа во 26. минута донесе 0-1. Мукиеле во 43. минута ја дуплираше предноста, но пред крајот на првиот дел, Кавечи намали на 1-2 и најави интересно продолжение.

Олмо во 66. минута го врати РБ Лајпциг во предност од два гола, но домаќините не се предадоа, Кавечи убаво пласираше од врвот на шеснаесетникот за 2-3 во 72. минута.

Во 85. минута, Кавечи прекрасно погоди од слободен удар за 3-3 и најави изненадување.

Сепак, гостите го имаа последниот збор, Сорлот во 92. минута од врвот на шеснаесетникот реализираше за 3-4.

На вториот натпревар од 18:55 часот, Краснодар со 1-0 го совлада Рен и обезбеди настап во Лига Европа.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе