Не сакаат да влезат во нови проблеми со УЕФА

Во Манчестер Сити ја направиле математиката, можат да го ангажираат Лео Меси само за беспари

Неколку извори од Шпанија и Англија пренесуваат дека Манчестер Сити нема да може да го ангажира Лео Меси доколку треба на Барселона да и плати оштета, единствен начин за играчот да заврши на „Етихад" е да се ослободи од договорот со „каталонците".

Манчестер Сити се посочува како следната дестинација на Лео Меси, низ медиумите имаше најразлични написи за тоа каква понуда „граѓаните“ се подготвени да испратат до Барселона и каков договор да му дадат на напаѓачот.

Се шпекулираше за предлог од 100 милиони евра плус тројца играчи (Габриел Жесус, Бернардо Силва и Ерик Гарсија) како и договор за Лео Меси од 500 милиони евра, плус бонус од 250 милиони евра.

Сепак, последните информации велат дека зделката е прилично комплицирана, во Манчестер Сити ја направиле математиката и можат да го ангажираат Лео Меси само за беспари.

Аргентинецот нема да може да пристигне на „Етихад“ доколку на Барселона треба да и се плати оштета, па за реализација на трансферот, Лео Меси ќе треба да се ослободи од договорот со „каталонците“.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе