Не сакаат ништо да ризикуваат

Во Џенова се плашат од коронавирус, соиграч на Пандев тренира сам

Коронавирусот направи мал хаос во фудбалскиот клуб Џенова, дефанзивецот Едоардо Голданига тренира сам бидејќи неговото семејство живее во Кодоњо, епицентарот на заразата во Италија.

По веста дека играч на третолигашот Пјанезе е прв случај на коронавирус во Калчото, од Италија пристигнува информација дека вирусот направил мал хаос и во Џенова.

Соиграч на нашиот Горан Пандев тренира сам и во моментов нема контакт со останатиот дел од тимот. Се работи за дефанзивецот Едоардо Голданига, кој во моментов е здрав и сите тестови се негативни.

Но како што пренесува Ил Секоло, фудбалерот и Џенова се договориле тој да стои понастрана од другите како знак на претпазливост. Ваков потег е повлечен поради тоа што родителите на Голданига и голем дел од неговото семејството живее во Кодоњо, епицентарот на заразата во Италија, па постои одреден ризик.

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе