Продажбата треба да се одвива преку ФФМ

Влезници за македонските навивачи за Евро 2020 се пуштени во продажба, а ФФМ не знае ништо за тоа?

УЕФА објави дека од денеска, 17. мај се пуштени во продажба влезници за натпреварите на нашата репрезентација на Европското првенство, но од ФФМ велат дека немаат информација за тоа иако тие треба да обезбедат код за купување на влезниците. 

Во информацијата од УЕФА се вели дека влезници за нашите навивачи се пуштени во продажба од 17 мај и ќе се продаваат најдоцна до 26 мај 14 часот. Билетите ќе се продаваат по принципот прв дојден, прв услужен.
 
 
Фудбалската федерација на Македонија треба да обезбеди код за порталот за купување влезници за сите кои претходно ја исконтактирале федерацијата. Посочено е и лице за контакт, Билјана Велковска.
 
Иако според УЕФА продажбата на влезници за мечевите на Македонија е веќе започната, од ФФМ велат дека немаат информација за тоа.
 
Нема информација и за тоа колку влезници ќе добие нашата репрезентација и по која цена ќе се продаваат.
 
Засега од ФФМ имаме само информација дека правилото од престој три дена во Букурешт е укинато, па нашите навивачи ќе можат да го поврзат престојот и за двата натпревари кои ќе ги играме таму. Во Романија ќе може да се влезе со негативен ПЦР тест.
 
Првиот натпревар на Македонија е на 13 јуни против Австрија во Букурешт, во романската престолнина играме и на 17 јуни против Украина, а на 21 јуни е дуелот со Холандија во Амстердам.
 

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе