Лига на нации

Влаховиќ и Митровиќ ја урнаа Норвешка, Србија оди во Лига А (ВИДЕО)

Србија со голови на Влаховиќ и Митровиќ победи на гостувањето кај Норвешка со 2-0 и го освои првото место во групата со што се пласира во најдобрата дивизија од Лигата на нации. 

Пред мечот меѓу Норвешка и Србија се зборуваше за дуелите меѓу напаѓачите на двете земји. Во Белград посупешен беше Халанд, но во Осло подобри беа Влаховиќ и Митровиќ.
 
На Норвешка и беше доволно и реми на овој натпревар, но не успеа да дојде до него. Влаховиќ во 42. минута донесе водство за 1-0, а по девет минути игра во вториот дел Митровиќ ги постави конечните 2-0 за Србија.
 
 
 
Србите со оваа победа го освоија првото место во групата и во следното издание на Лигата на нации ќе играат во најдобрата Лига А.
 
Во истата група Словенија и Шведска одиграа 1-1. Швеѓаните испаѓаат во Лига Ц и тие ќе бидат еден од можните противници на Македонија.
 

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе