Статистика за постигнати голови во една календарска година

Влаховиќ е подобар од Батистута и Лука Тони, а блиску е до Кристијано Роналдо

Напаѓачот на Фиорентина, го израмни рекордот на Гонзало Игуаин и Ернан Креспо за постигнати голови во една календарска година во Серија А, и му недостасуваат уште три за да го стигне и Кристијано Роналдо. 

21-годишниот српски фудбалер во 2021 има постигнато 30 голови во Серија А, од кои 13 се од оваа сезона.
 
Никој во историјата на Фиорентина не успеал да постигне 30 голови за една календарска година, ниту Лука Тони, ниту Габриел Батистута.
 
Тој во оваа статистика се изедначи со Гонзало Игуаин и Ернан Креспо. А наскоро може да го стигне и Кристијано Роналдо доколку до крајот на годината успеа да постигне уште три гола. Португалецот има 33.
 
На вечнаа листа Роналдо е на третото место, пред него се Гунар Нордал со 36 голови (1950 година) и Феличе Пласидо Борел со 41 гол (1933 година)
 
Кристијано Роналдо во 2020 постигна 33 гола за Јувентус.
 
Фиорентина има уште три меча во Серија А до крајот на 2021. Игра на домашен терен со Салернитана и Сасуоло, а гостува кај Верона.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе