Лига Куп

Вила Парк го слави Трезеге, Астон Вила во 93. минута обезбеди финале во Лига купот (ВИДЕО)

Астон Вила е првиот финалист во Лига купот, Трезеге е херојот на домаќините откако погоди во 93. минута и донесе победа од 2-1 над Лестер.

Големо славје на Вила Парк, Астон Вила го доби реваншот против Лестер со 2-1 и се пласираше во финалето на Лига купот.

Домаќините поведоа во 12. минута, Таргет донесе предност од 1-0. Но на средината од вториот дел, Лестер успеа да се врати во игра, Ихеначо реализираше за 1-1 во 72. минута.

Првиот меч исто така заврши со 1-1, па кога се чинеше дека ќе има продолженија, Трезеге погоди во 93. минута за огромна радост на домаќините.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе