Избркал тројца фудбалери

„Виктор Валдес ме третираше како го*но, мисли дека игра ФИФА... како сега да ги платам сметките?“

Серхио Морено од редовите на третолигашот Орта излезе со остри напади кон Виктор Валдес, вели дека легендата на Барселона нема добри манири и фудбалерите не ги третира како луѓе.

Виктор Валдес неколку години се обидува да изгради тренерска кариера, откако имаше кратка и неуспешна авантура во младинската школа на Барселона, пред неколку месеци седна на кормилото на шпанскиот третолигаш Орта.

Останува да се види колку долго ќе издржи на оваа позиција но веќе пристигнаа жалби на негова адреса.

Гласот го крена Серхи Морено, кој пред неколку дена добил исписница од клубот на барање на Виктор Валдес.

„Бевме во теретаната, и на крајот од сесијата, Виктор Валдес дојде и ми кажа на мене, на Давид Горминас и Адри Химено дека повеќе не смета на нас. Ни порача да си ги собереме работите и да заминеме а тој ќе потпишел со други фудбалери“ – вели Серхи Морено.

„Не покажа ни малку човечност, мисли дека игра ФИФА и дека може да менува играчи кога сака. Сите ние сме луѓе, а Виктор Валдес придонесе да се чувствувам како го*но“.

„Заработувам за живот со фудбалот, како сега да ги плаќам сметките?“

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе